czwartek, 28 maja 2015

Izraelskie rekordy

W Izraelu jest mnóstwo miejsc, które biją różnego rodzaju rekordy. Bliski Wschód jest wszakże kolebką naszej cywilizacji, nie trudno więc, również w Izraelu, znaleźć miejsca, które opisujemy używając przyrostka naj… Jednak nie tylko bogate historyczne dziedzictwo wyróżnia to państwo. Izrael pełen jest również ciekawostek przyrodniczych i geograficznych. Przedstawione na zdjęciu poniżej Jerycho to miejsce, które w księdze rekordów Guinessa pojawia się w kilku kategoriach.

Współczesne Jerycho, w oddali siedziba władz miejskich.

Pojawiające się wielokrotnie na kartach Biblii – Jerycho to niewielkie obecnie miasteczko. Wyróżnia jest fakt, iż jest ono zamieszkiwane nieprzerwanie od 11 tys. lat i należy do najstarszych miast na ziemi. Jerycho to również jedna z najniżej położonych miejscowości na kuli ziemskiej, znajdująca się 276 m p.p.m.!

Współczesne Jerycho nie oferuje zbyt wielu atrakcji. Kilka kilometrów pod miastem znajduje się punkt archeologiczny Tell Sultan (Tell es-Sultan), gdzie można oglądać pozostałości starożytnej osady. W tym samym miejscu znajduje się także kolejka linowa prowadząca na Górę Kuszenia, gdzie wg Biblii Jezus miał po czterdziestu dniach postu rozmawiać z szatanem.

Kolejka linowa prowadząca na Górę Kuszenia

Widok na wzniesiony na skale grekokatolicki klasztor na Górze Kuszenia

Jadąc do Jerycha warto odwiedzić jeszcze jedno miejsce –grekokatolicki klasztor św. Jerzego. Monastyr został wzniesiony na urwisku jeszcze we wczesnym średniowieczu. W czasie najazdów perskich uległ zniszczeniu i przez wiele stuleci pozostawał opuszczony. Pod koniec XIX wieku pochodzący z Grecji mnich Kalinikos zapoczątkował jego odbudowę, która zakończyła się w 1901r.

Wzniesiony na urwisku klasztor św. Jerzego





sobota, 23 maja 2015

Szawuot

Izrael znów świętuje!

Siedem tygodni po zakończeniu Pesach obchodzone jest żydowskie święto Szawuot. W tym roku rozpoczyna się ono wraz z zachodem słońca, w sobotę 23 maja. Święto upamiętnia nadanie Mojżeszowi 10 przykazań na Górze Synaj. W Biblii, dzień ten nazywany jest Świętem Plonów. W czasach starożytnych składano wówczas ofiarę z pierwszych zbiorów w świątyni w Jerozolimie. Do dnia dzisiejszego na pamiątkę tej tradycji w czasie Szawuot domy i synagogi są dekorowane gałęziami drzew.

Większość żydowskich świąt ma swoje własne tradycje kulinarne. Nie inaczej jest w przypadku Szawuot, w czasie którego spożywane są głównie produkty mleczne, np. przygotowywane specjalnie na tę okazję serniki. 

Fot. Restauracja Gedera 26, Tel Awiw

czwartek, 21 maja 2015

Muzeum Izraela w Jerozolimie

Izrael zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby muzeów przypadających na jednego mieszkańca. 

Szczególne wrażenie robi na turystach Muzeum Izraela w Jerozolimie i jeden z niedawno dodanych eksponatów, czyli  makieta Jerozolimy, szczegółowo przedstawiająca topografię i wygląd miasta przed jego zburzeniem przez Rzymian w 70 r. n.e. Odwiedzający mogą m.in. zobaczyć jak prezentowała się jedyna świątynia judaizmu. Należy bowiem pamiętać, że w religii żydowskiej synagogi są uznawane jedynie za domy spotkań i modlitwy, ale nie świątynie. Określenie „świątynia” to zarezerwowane wyłącznie dla budowli istniejącej w czasach starożytnych w Jerozolimie. 

Makieta Jerozolimy w skali 1:50, Muzeum Izraela

Świątynia Jerozolimska


 

piątek, 15 maja 2015

Co zwiedzić w Izraelu?

Co zwiedzić w Izraelu, kraju, który ma powierzchnię porównywalną do województwa podlaskiego?


W Izraelu na małej przestrzeni została skondensowana ogromna liczba atrakcji turystycznych. Każdy typ turysty znajdzie tu coś dla siebie. Wielbiciele beztroskiego wylegiwania się na plaży, zwolennicy intensywnego zwiedzania, którzy z przewodnikiem w ręku „zaliczają” kolejne zabytki  oraz poszukiwacze kulinarnych doznań.

Oto tylko trzy, z bardzo długiej listy powodów, dla których warto odwiedzić Izrael.

Plaża w Tel Awiwie
1. Plaże – w rankingu przeprowadzonym przez magazyn National Geographic Tel Awiw znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych miejskich plaż na świecie.  Oprócz dobrej infrastruktury z pewnością wzięto pod uwagę fakt, że w Izraelu słońce świeci aż 318 dni w roku! Dobra pogoda gwarantowana!

Jerozolima - panorama

2. Zabytki – Jerozolima, Cezarea, Betlejem to tylko początek długiej listy miejsc wartych odwiedzenia. Izrael wyróżnia się również pod względem ciekawostek przyrodniczych – znajduje się tu najniżej położony punkt na kuli ziemskiej oraz najbardziej zasolony zbiornik wodny na świecie, czyli Morze Martwe. Zasolenie wody wynosi aż 33% można zatem swobodnie położyć się na wodzie, bez obaw, że pójdzie się na dno.

Turystów z całego świata przyciąga również bogata oferta muzealna. Jest w czym wybierać - w Izraelu znajduje się największa liczba muzeów na świecie przypadająca na jednego na mieszkańca!

Sanktuarium Księgi - jeden z budynków Muzeum Izraela w Jerozolimie. Pod kopułą przechowywane są starożytne rękopisy z Qumran.

3. Jedzenie – humus i falafel to najbardziej typowe dania izraelskiej kuchni. Ale, prawdziwy smakosz nie może poprzestać tylko na tych dwóch przekąskach. Warto wspomnieć, że Izraelczycy są również specjalistami w produkcji lodów. Przeciętny mieszkaniec tego kraju zjada 10 l lodów rocznie! Dla porównania – Włoch jedynie 6,2 l! W Tel Awiwie nie trudno o znalezienie dobrej lodziarni, zdecydowanie jednak wyróżnia się położony w dzielnicy Neve Tzedek lokal Anita.

Izrael słynie również z produkcji win. W kraju działa 35 dużych producentów wina oraz 250 małych winnic. Najlepsze są podobno wina pochodzące z upraw na Wzgórzach Golan. Osobiście jestem zwolenniczką marki Tishbi, której firmowy sklep odwiedziłam w miasteczku Zichron Ya’akov.

Sklep firmowy Tishbi – Zichron Ya’akov, Izrael

wtorek, 12 maja 2015

Cezarea

Nadmorska miejscowość Cezarea jest znana nie tylko dzięki starożytnym zabytkom, ale również dzięki swoim prominentnym mieszkańcom, do których należy m.in. obecny premier Izraela Benjamin Netanyahu.

Port w Cezarei, Izrael

Miejscowość została nazwana na cześć rzymskiego cesarza Augusta, który w I w. p.n.e. podarował ten zbudowany przez Fenicjan port królowi Herodowi. Później  Cezarea stała się siedzibą rzymskich namiestników Judei, m.in. Poncjusza Piłata. To właśnie z tego okresu pochodzą główne zabytki : zdolny pomieścić 4000 widzów amfiteatr oraz hipodrom, na którym odbywały się wyścigi rydwanów.




Wyścigi na hipodromie współcześnie. 
Cezarea, Izrael

Pozostałości po pałacu króla Heroda – basen.
Cezarea, Izrael
Kolejną ciekawą pozostałością po czasach rzymskich jest akwedukt, który doprowadzał wodę do miasta

Cezarea, Izrael

czwartek, 7 maja 2015

Lag ba-Omer

Lag ba-Omer to przypadające dziś żydowskie święto religijne. W Izraelu jest to tzw. dzień półświąteczny -  oficjalnie nie jest on wolny od pracy, ale wielu Żydów obchodzi go organizując rozmaite atrakcje na świeżym powietrzu. Największą popularnością cieszy się palenie ognisk i grillowanie. Lag ba-Omer uważany jest również za odpowiedni dzień do zawarcia małżeństwa.


Fot. Roi Boshi. Źródło: Wikipedia

Święto obchodzone jest na pamiątkę śmierci mędrca Szymona Bar Jochaja (jednego z twórców kabały). Żegnając się ze światem doczesnym, rabin poprosił swoich uczniów by radosny sposób upamiętnili moment jego śmierci. W czasie Lag ba-Omer wiele osób pielgrzymuje na grób mędrca położony na Górze Meron w Izraelu, gdyż zgodnie z tradycją, każdy kto pomodli się w tym miejscu w czasie święta zostanie wysłuchany. 

Lag ba-Omer upamiętnia również dwa inne radosne wydarzenia – zesłanie manny Żydom wędrującym przez pustynię oraz zakończenie zarazy, która zabiła tysiące uczniów żyjącego w II w. n.e. rabina Akiwy. Zaraza miała być karą za złe uczynki popełnianie w stosunku do innych ludzi. Święto ma zatem przypominać o konieczności czynienia dobra i okazywania szacunku innym ludziom.

poniedziałek, 4 maja 2015

Wzgórza Golan, Izrael

Izraelskie Wzgórza Golan  raczej nie kojarzą się miejscem wakacyjnego wypoczynku. Najczęściej słyszymy o tym obszarze w kontekście skomplikowanej sytuacji politycznej. Nawet strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych ostrzega obecnie przed podróżą do tej części Izraela z „uwagi na wzrost napięcia w pobliżu granicy z Libanem i Syrią”.

Wzgórza Golan, Izrael

Tablica ostrzegająca turystów, by nie zbaczali z wyznaczonych szlaków.

Wzgórza Golan to prawdopodobnie najpiękniejsza część Izraela. Do 1967 roku tereny te były częścią Syrii, a po wojnie sześciodniowej znalazły się pod okupacją Izraela.

Wzgórza Golan, widok na Górę Hermon
Wzgórza mają dla Izraela ważne strategiczne znaczenie ze względu na niewielką odległość do Damaszku.

Tablica informacyjna w punkcie widokowym na Górze Bental. Bliżej stąd do Damaszku (60 km) niż do Jerozolimy (240 km)
Izraelski patrol na Wzgórzach Golan. W tle Góra Hermon. 

Widok z punktu obserwacyjnego na Górze Bental.
Drogowskaz zachęcający do odwiedzenia kawiarni w punkcie widokowym na Górze Bental. Słowo „anan” oznacza po hebrajsku chmurę.