piątek, 23 października 2015

Jerozolima - Tel Awiw

Tel Awiw jest bardzo młodym miastem, założonym na początku XX wieku na obrzeżach portu w Jaffie. W 1892 r. port i oddalona o 70 km Jerozolima zostały połączone linią kolejową. Podróż pociągiem pomiędzy oboma miejscowościami trwała wtedy prawie 6 godzin!

Stara stacja kolejowa w Tel Awiwie

W Jerozolimie i Jaffie wybudowano wówczas niemal identyczne stacje kolejowe. Obie są dziś wykorzystywane jako przestrzeń dla organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Stacja kolejowa w Jerozolimie to jedno z niewielu miejsc w mieście, gdzie w czasie szabatu można znaleźć otwarte restauracje lub sklepy.

Stara stacja kolejowa w Jerozolimie






poniedziałek, 19 października 2015

Ogrody bahaitów w Hajfie

Niesamowite ogrody bahaitów to wizytówka Hajfy – trzeciego co do wielkości miasta w Izraelu, a także największego portu pasażerskiego i przeładunkowego w tym kraju.
Wznoszące się na 19 tarasach ogrody otaczają świątynię, w której znajdują się szczątki jednego z założycieli bahaizmu. O ich utrzymanie dba na co dzień aż 100 zatrudnionych na pełen etat ogrodników.

Ogrody bahaitów w Hajfie


Bahaizm to monoteistyczna religia, licząca obecnie od 5 do 6 milionów wyznawców na całym świecie. Powstała w XIX wieku w Iranie, jednak szczątki jej dwóch głównych nauczycieli - Bába i Bahá’u'lláha znajdują na terenach dzisiejszego Izraela – w Hajfie i miejscowości Al-Bahja położonej niedaleko Akki.



Hajfa położona jest na zboczach Góry Karmel. W mieście znajduje się kilka punktów widokowych, z  których można podziwiać widok na port, morze a także położoną w oddali Akkę. Znakomity punkt obserwacyjny  znajduje się przy klasztorze karmelitów bosych Stella Maris.
Klasztor Stella Maris, Hajfa

piątek, 9 października 2015

Gorzki miesiąc

Już niedługo wg żydowskiego kalendarza rozpocznie się miesiąc marcheszwan (lub cheszwan) nazywany gorzkim. Dlaczego? Otóż jest to jedyny miesiąc w żydowskim kalendarzu, w którym nie ma ani jednego święta!

W poprzedzającym go miesiącu tiszri wypadają za to aż cztery:

Rosz HaSzana, czyli żydowski Nowy Rok,

Jom Kippur - Dzień Pojednania,

Sukkot – Święto Szałasów,

Simchat Tora – Radość Tory

W czasie święta Sukkot, które upamiętnia ucieczkę Izraelitów z Egiptu do Kaananu, wiele rodzin stawia na podwórkach szałasy, w których jada się posiłki a nawet sypia. 
Namiot zbudowany z okazji Święta Szałasów

Zupełnie inny przebieg ma z kolei jedno z najważniejszych żydowskich świąt, czyli Jom Kippur . To dzień pokuty i ścisłego postu.  W Izraelu jest to najspokojniejszy dzień w całym roku – nawet niereligijni  Żydzi powstrzymują się wówczas np. od jazdy samochodem. Na zdjęciu poniżej główna ulica Tel Awiwu całkowicie opustoszała w czasie święta.

Fot. Oded Balilty/ Assosciated Press


Świąteczny miesiąc tiszri wypada na przełomie września i października. Warto o tym pamiętać planując wizytę w Izraelu. W czasie świąt nie funkcjonuje transport publiczny, wiele sklepów jest zamkniętych lub ma nieco krótsze godziny funkcjonowania. 

Grillowanie – Izraelczycy w czasie święta Simchat Tora

sobota, 3 października 2015

Kulturowy miszmasz - Tel Awiw - bazar Carmel

Bazar Carmel w Tel Awiwie to miejsce gdzie można zapoznać się z kuchnią różnych zakątków świata.

Przez stulecia Żydzi żyli rozproszeni w diasporze: w Europie, Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i - jak już wspominałam w poprzednim wpisie – nawet w Azji Centralnej.

Jemeńska dzielnica w Tel Awiwie, okolice bazaru Carmel

Dość duża diaspora żydowska istniała już od czasów starożytnych w Jemenie. Szacuje się, że w momencie powstania państwa Izrael – w 1948 roku - w Jemenie mieszkało około 55 tys. Żydów. W latach 1949-50 większość z nich została przetransportowana do Izraela w wyniku operacji „Zaczarowany dywan”.

Żydzi z Jemenu zaczęli osiedlać się w Tel Awiwie już pod koniec XIX wieku, na obrzeżach portu w Jaffie. Dziś rejon ten znajduje się „na tyłach” popularnego bazaru Carmel (Shuk HaCarmel). Pełno tu miejsc takich jak przestawiona zdjęciu poniżej knajpka.





Prowadzona od lat 30-tych XX wieku niewielka rodzinna restauracja serwuje klasyczne izraelskie potrawy, takie jak hummus, ful czy też szakszuka. 
Uwaga! Dania podawane są z dodatkiem charakterystycznej dla kuchni jemeńskiej, bardzo pikantnej przyprawy o nazwie zhug.