czwartek, 9 kwietnia 2015

Pesach sameach!

Pesach sameach, czyli wesołego Pesach!
W tym roku obchody żydowskiego święta Pesach i chrześcijańskiej Wielkanocy  niemalże zbiegają się w czasie. Oba święta są ruchome: pierwsze  - wyznaczane jest wg kalendarza księżycowego i wypada 15 dnia miesiąca nisan (w tym roku jest to 3 kwietnia), drugie – obchodzone jest zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.
Upamiętniające wyjście z niewoli egipskiej święto Pesach nieco inaczej obchodzone jest w Izraelu i w diasporze. W Izraelu trwa 7 dni, z których pierwszy i ostatni mają najbardziej uroczysty charakter. Pozostałe dni traktowane są jako tzw. półświęta, w czasie których dozwolone jest wykonywanie lekkiej pracy, a firmy i instytucje państwowe pracują „na pół gwizdka”. W diasporze świętowanie trwa nieco dłużej i dotyczy dwóch pierwszych i dwóch ostatnich dni Pesach.
W pierwszy wieczór Pesach w gronie rodzinnym spożywa się uroczystą kolację (seder), w czasie której odczytuje się fragment księgi dotyczący wyjścia z Egiptu. Przez wieki Żydzi żyjący w diasporze kończyli to spotkanie życzeniem: „Przyszłego roku w Jerozolimie”, podkreślając swoją tęsknotę za utraconą ojczyzną.
Żydowskie święto Pesach i chrześcijańską Wielkanoc łączy również tradycja przedświątecznych porządków. W kulturze żydowskiej dokładne wysprzątanie domu przed Pesach jest wymogiem religijnym, gdyż w czasie święta obowiązuje zakaz spożywania,  a nawet posiadania w mieszkaniu chleba na zakwasie. Konieczne zatem jest oczyszczenie wszystkich pomieszczeń, w tym naczyń i wszelkich zakamarków z jakichkolwiek okruszków.
Co ciekawe, tradycja ta przestrzegana jest również w większości sklepów spożywczych w Izraelu. W trakcie trwania Pesach półki sklepowe, na których zazwyczaj znajdują się wyroby na zakwasie są zasłonięte.

Zasłonięte półki w sklepie spożywczym



Dozwolone jest natomiast jedzenie specjalnie przygotowanej na tę okazję macy, czyli niezakwaszonego chleba wypiekanego z mąki i wody.
Maca


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz