sobota, 10 stycznia 2015

Kawa to podstawa

Będąc w Izraelu na terenach zamieszkanych przez Arabów warto w kawiarni zamówić kawę po arabsku, która swój charakterystyczny aromat zawdzięcza dodanemu do niej kardamonowi.

Kawa podawana jest w małych filiżankach (najczęściej bez uchwytów) mieszczących tylko kilka łyków napoju. Aby uniknąć picia fusów, należy powstrzymać się od natychmiastowego wypicia kawy i chwilę odczekać aż fusy osiądą na dnie. 



Kawa po arabsku przygotowywana jest w specjalnych naczyniach nazywanych dallah – pierwszy tygielek służy do zaparzenia kawy, drugi do podawania.

Ponieważ kawa po arabsku przygotowywana jest bez cukru, najlepiej degustować ją w towarzystwie słodkości – baklawy lub knaffe.

Połączenie idealne – knaffe i kawa
Przygotowanie kawy po arabsku  - 2 porcje

Do tygielka wsypujemy kawę i zalewamy ją wodą. Dodajemy szczyptę zmielonego kardamonu. Wg książki Middle Eastern Kitchen (aut. Ghilie Basan) właściwa proporcja to dwie łyżeczki kawy przypadające na dwie filiżanki wody. Oczywiście, jeśli chcemy uzyskać mocniejszy napój, możemy dodać więcej kawy.

Kawę podgrzewamy na małym ogniu do momentu, gdy na powierzchni pojawi się pianka. W chwili gdy poziom kawy zaczyna się podnosić i napój zaczyna wrzeć zdejmujemy tygielek z ognia. Odczekujemy chwilę i podgrzewamy kawę po raz drugi, a nawet trzeci lub czwarty dla uzyskania pełnego aromatu.

Jeśli nie posmakuje Wam kawa po arabsku, serwowana np. na ulicy (koszt - 2 szekle)


zawsze można napić się kawy w lokalach dobrze nam znanych…

Starbucks, Betlejem

Na koniec trochę historii…

Ojczyzną kawy jest Etiopia. Prawdopodobnie w XIII lub XIV w. jej ziarna zostały przywiezione do Jemenu, gdzie rozpoczęto uprawę i handel tą używką. To właśnie dzięki Arabom, którzy jako pierwsi opracowali metodę prażenia i mielenia ziaren kawowca napój stał się popularny na całym świecie.
Zwyczaj picia kawy został rozpowszechniony najpierw na Półwyspie Arabskim, a następnie Bliskim Wschodzie i Turcji. W 1554 roku w Istambule otworzono w 1554 roku pierwszą kawiarnię, w Anglii pierwszy lokal serwujący kawę został założony prawie sto lat później w 1650 r. przez osmańskiego Żyda o imieniu Jakub (ang. Jacob lub  Jacobs). W Polsce kawa pojawiła się po bitwie pod Wiedniem.
Początkowo Europejczycy podejrzewali, że kawa jest dziełem szatana, jednak gdy napój zyskał osobistą aprobatę papieża Klemensa VIII, droga kawy do podboju Europy była wolna.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz